Superwizja w psychoterapii stanowi kluczowy element pracy każdego psychoterapeuty, bez którego po prostu się nie obejdzie. Indywidualne bądź grupowe spotkania mają bowiem na celu nie tylko służyć rozwojowi terapeutów, lecz także umożliwić im wykształtowanie konkretnych postaw i wpłynąć pozytywnie na ich samopoczucie.
Choć stosunkowo rzadko poruszana jest ta problematyka, superwizje są i będą potrzebne. Jeżeli zatem dopiero rozpoczynacie swoją ścieżkę zawodową, tym samym szukacie miejsca, w którym uzyskacie specjalistyczną pomoc – możecie śmiało zgłosić się do nas. Organizowane w naszej placówce superwizje psychologiczne pozwolą wam odreagować wszelkie negatywne emocje, a jednocześnie zobaczyć, czy podążacie w dobrym kierunku. Superwizja w psychoterapii to czas tylko dla was.
Superwizje psychologiczne – dla kogo?
Niestety wciąż spotykamy się ze stwierdzeniem, iż superwizja w psychoterapii i terapia własna to jedno i to samo. Nie, nie i jeszcze raz nie! Choć oba te pojęcia są nagminnie ze sobą mylone, oznaczają coś zupełnie innego. Otóż superwizja ma skłonić psychoterapeutę do pewnych refleksji, wskazać mu pożądany kierunek działania i wspomóc jego codzienną pracę. Spotkania są prowadzone przez superwizora, który pełni poniekąd rolę mentora. Odpowiednio przeprowadzona superwizja poruszy istotne w pracy psychoterapeuty aspekty, pozwalając jednocześnie na zrozumienie siebie. Superwizje psychologiczne dają bowiem idealną przestrzeń do refleksji. Uczestnicząc w tego typu spotkaniach, uzyskacie szansę na zobaczenie swoich błędów czy dobrych nawyków.
Superwizja w początkowym stadium kariery zawodowej odbywa się z reguły raz w tygodniu. Doświadczeni psychoterapeuci są natomiast zobowiązani do uczestnictwa co 2-3 tygodnie. Jeżeli zauważycie jednak, iż superwizja jest w waszym przypadku niezbędna nieco wcześniej, wówczas możecie umówić się na indywidualne spotkanie. Warto ten czas wykorzystać jak najlepiej. Superwizje psychologiczne pozwolą wam polepszyć swoją działalność, a zarazem upewnić się, czy wasze postępowanie jest w pełni zgodne z zasadami etyki.
Jak przebiega superwizja w psychoterapii?
Superwizje psychologiczne to moment, w którym to właśnie psychoterapeuci oraz ich emocje są najważniejsze. W zależności od charakteru spotkania superwizja może oczywiście przybrać inny charakter. Grupowe superwizje psychologiczne pozwolą wam spojrzeć na pracę psychoterapeuty z nowej perspektywy. Superwizja o charakterze indywidualnym to optymalne rozwiązanie dla osób już doświadczonych, które szukają wsparcie w zakresie napotykanych trudności i rozterek. Superwizje umocnią was w tym, co robicie i wskażą nowy kierunek działania!