Seksuologia to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy w sobie wiele dziedzin. Dotyka wiele ważnych sfer ludzkiego życia. Po pierwsze zajmuje się sferą seksualną, która jest integralna i indywidualna dla każdej osoby. Seksualność człowieka to aspekt łączący w sobie zarówno ciało człowieka jak i jego psychikę. Zajmuje się podstawowymi problemami jak potrzeba kontaktu, intymności, wyrażania uczuć, przyjemności, czułości i uczuć. Seksuologia łączy w sobie takie dziedziny jak psychologia, medycyna, antropologia i socjologia.
Kiedy należy udać się do seksuologa?
Warto zacząć od tego że problemy seksuologiczne nie dotyczą jednostki a relacji. Porady potrzebują kobiety jak i mężczyźni. Wizyta u seksuologa może dotyczyć:
- udzielenia wsparcia przed pierwszym stosunkiem
- wsparcia i pomocy w problemie z orientacją seksualną i identyfikacją płci
- dojrzewania płciowego
- relacji i zachowań seksualnych
- informacji o sposobach zabezpieczania się
- udzielenia informacji o prawidłowej higienie intymnej
- dysfunkcji seksualnych takich jak problemy ze wzwodem i erekcją, problem braku orgazmu, ból w trakcie stosunku lub po nim
Seksuologia pomaga nie tylko w problemach związanych z pożyciem ale i w pracy nad oswojeniem się i zaakceptowaniem własnej seksualności. Każdy temat który budzi obawy, poczucie lęku i stresu może być powodem do udania się na wizytę.
Wizyta u seksuologa – czego się spodziewać?
Na pierwszej wizycie, seksuolog przeprowadzi z nami wywiad, który pozwoli znaleźć podłoże i zrozumieć problem. Pytania mogą dotyczyć:
- celu wizyty/ typu problemu
- stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków
- twojego samopoczucia
- orientacji seksualnej i identyfikacji płci
- wcześniejszych i obecnych związków
- doświadczeń seksualnych aktualnych i przeszłych (satysfakcji seksualnej, częstości kontaktów i ich typu )
- masturbacji i jej ewentualnej częstotliwości
- przekonań dotyczących seksu i płci
- dzieciństwa, relacji w rodzinie
- rozwoju seksualnego i osobowości
Warto odpowiadać szczerze ponieważ tylko wtedy specjalista jest w stanie naprawdę pomóc.
Dalsze leczenie po wizycie u seksuologa zależy od diagnozy a jej kierunki mogą być następujące:
- skierowanie na psychoterapię
- przepisanie leków
- udzielenie wskazówek dotyczących współżycia i technik
- udzieli informacji dotyczących środków i metod rozwiązania problemu
Lęk przed wizytą
Rozmawianie o problemach może być ciężkie i budzić opór, jednak należy pamiętać że jest to normalne odczuwanie wstydu w rozmowie o sprawach intymnych. Należy jednak pamiętać że seksualność jest częścią każdego człowieka i nie należy zaniedbywać tej sfery. Zaniedbanie jej może odbić się nie tylko na osobistym samopoczuciu ale i jakości relacji w związku. Warto też zrozumieć że specjalista, do którego się udajemy nie będzie oceniać i jest otwarty na tematy, z którymi do niego przychodzisz.
Metoda ta sprawdza się w leczeniu zaburzeń takich, jak depresje, stany lękowe, nerwice, fobie czy zaburzenia odżywiania. Bywa również pomocna w sytuacjach, gdy pacjent nie radzi sobie emocjonalnie z pewnymi sytuacjami w życiu jak na przykład żałoba, uzależnienie, poczucie bezradności czy utrata motywacji do działania. Psychoterapia dotyczy pracy nad sposobem radzenia sobie jednostki z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, myślami czy emocjami. Psychoterapię mogą prowadzić jedynie specjaliści z zakresu znajomości ludzkiej psychiki – psychologowie i psychiatrzy, którzy ukończyli szkołę psychoterapii.
W cięższych zaburzeniach utrudniających codzienne funkcjonowanie pacjenta psychoterapia może służyć jako dodatkowy element np. obok leczenia farmakologicznego. Oprócz leczenia schorzeń psychoterapię stosuje się do ulepszania natury psychicznej i potencjału osobowościowego pacjenta. Służy ona poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego, umożliwia rozwój relacji i umiejętności społecznych oraz oferuje narzędzia usprawniające funkcjonowanie pacjenta; bywa więc pomocna zarówno w obszarze życia osobistego, jak i zawodowego.